Verimli Ders Nasıl Çalışılır?

Etkili Ders Çalışma Taktikleri hakkında bilgi.

0 323

Verimli ders çalışmak yüksek başarılar elde edebilmek büyük önem taşımaktadır. Fazla vakit harcamadan kaliteli bir şekilde çalışmalar gerçekleştirmeyi tüm öğrenciler arzu ederler. Masa başında oturup saatlerce ders çalışmak başarılı olabilmek için yeterli değildir. Asıl mesele saatlerce ders çalışmak değil, verimli bir şekilde ders çalışmaktadır.

Uzmanlar verimsiz bir şekilde 3 saatlik çalışmadansa verimli 1 saatlik çalışmayı çok daha üstün görmektedirler. Verimli ders çalışmaları için öğrenciler kendi kendilerine yeni yeni yöntemler deneyebilirler. Kendi çalışma stillerine uyacak olan yöntemlerle birlikte verimli ve sıkı bir çalışma gerçekleştirilecektir.

Etkili Ders Çalışma Taktikleri

Verimli ders çalışma için öğrenciler kendilerine belirli süreler vermelidirler. Örnek olarak Pomodoro tekniği olarak da geçen 25 dakika ders çalışma, 5 dakika ara verme şeklinde yöntem ideal yöntemlerden biridir.

Zamanı sınırlamak, belirli saat aralıklarında çalışma programları hazırlamak verimi arttırabilir. Konforlu sandalye ve temiz bir masa düzeni de verimli çalışma için oldukça etkilidir. Çalışma ortamlarında ısı ve ışık gibi dış etkenlerde oldukça önem taşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama