Sahte İsot Nasıl Anlaşılır?

Sofraların lezzetli baharatları arasında olan isot nedir ve sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır?

0 406

İsot, Şanlıurfa ile özdeşleşmiş baharatlar arasında ünü Türkiye dışına ulaşmıştır. Ayrıca son zamanlarda ise koronovirüse iyi geldiği de iddia edilmekte olan isot aslında birçok rahatsızlığında şifası olabilmektedir.

Durum böyle olunca isota olan rağbet de gün geçtikçe artıyor. Artan ilgi neticesinde ise işe hile karıştırmak isteyenler sahte isot üretimi ve satışı yaparak ucuz yoldan kâr elde etmeye çalışmaktadır.

Sahte isotu ve gerçeğini birbirinden ayırmanın elbette ki pratik yöntemleri bulunmaktadır. Sahte isotun en yaygın üretimi talaş tozunun renklendirici ile karıştırılarak isot adı altında satılmasıdır. Kısaca isotun gerçeğini ve sahtesini tadından anlamak mümkündür.

Ayrıca başka bir yöntem de isotu koklamaktır. İsotun kokusu oldukça acıdır. Tadında ise tatlı ve mideyi yakmayan bir acılık bulunmaktadır.

İsot Nasıl Üretilir?

İsot üretmek için öncelikle biberler toplanıp çöplerinden ayıklanmaktadır. Sonrasında ise kurutma işlemine geçilmektedir. Biberler kurutulup bir takım işlemlerden geçirilmesinden sonra tuz ve zeytinyağ ile karıştırılarak isot elde edilmektedir.

İsot alırken en iyi isotun Şanlıurfa’da yapıldığını unutmamak da fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama