Sahte Baklava Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizin en lezzetli yiyeceklerinden olan baklavanın sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır? Buyrun inceleyelim.

0 315

Türkiye ve en çok da Gaziantep ile özdeşleştirilmiş olan baklava her yerde aynı tadı ve lezzeti vermemektedir. Özellikle de bayramlarda mutfakların vazgeçilmez tatlarından bir tanesi olan baklavayı sahtelerinden ayırmak elbette ki mümkündür.

Baklavayı sahte baklavadan ayıran en önemli özellik fiyatıdır. Sahte baklavanın fiyatı oldukça düşük ve her kesimin de kolaylıkla alabileceği bir fiyat etiketine sahiptir. Bu fiyat farklılığının en önemli özelliği ise elbette ki baklava yapımında kullanılan malzemenin kalitesidir.

Bir diğer ayrıntı ise görünürde aynı olan baklavaların tatlarındaki farklılıktır.

Baklavanın Tadından Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ucuza imal edilerek merdiven altı olarak tabir edilen sahte baklavada malzeme farklılıkları bulunmaktadır. Ceviz yerine yer fıstığı kullanılmak ile beraber antep fıstığı yerine ise bezelye kullanılmaktadır.

Görüntü itibari ile kaliteli bir baklavadan ayırmanız mümkün olmayan sahte baklavayı anlamanız için ancak tadına bakmanız gerekmektedir.

Sahte baklavanın bir diğer özelliği ise fazla tüketildiğinde midede rahatsızlık oluşturması ve yanma etkisi olarak bu rahatsızlığın kendini göstermesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama