Migren Neden Olur, Nasıl Geçer?

Migren hakkında tüm bilgiler.

0 417

Migren sıradan bir baş ağrısı değildir. Migren oluşumu nedenleri arasında ilk olarak genetik faktörler baş gösterir. Ailede genel olarak migren oluşumu görülüyorsa, çocuklarda da mevcut olması yüksek ihtimaldir. Migren sıklıkla kadınlarda görülmektedir. Bunun nedeni hormonal değişimlerdir. Bu değişimler sebebiyle kadınlar erkeklere oranla 3 kat daha fazla bu rahatsızlığa yakalanmaktadır.

Migren tanısı koyabilmek için ilk olarak doktor hastaları gözlemler. Baş ve boyun bölgesi muayene edilir ve hastanın geçmişi dinlenilir. Sonuçlara göre klinik olarak hastalara tanı konulur.

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren tedavisi tanı konulduktan sonra başlar. Ağrı atakları seyrek olarak devam ediyorsa bu durumda geçirmeye yönelik olarak kriz tedavileri uygulanabilir. Az ya da fazla uyumamak ağrı ataklarının meydana gelmemesi için önemlidir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak ve stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek ağrıları geçirmek için etkili doğal yöntemlerdendir. Sağlığa zararlı olan maddelerden de uzak durmak gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanımı migren ağrılarına sahip olanlar için oldukça zararlıdır. Kötü madde tüketimlerinden olabildiğince kaçınmak gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama