Meme Coin Nedir? Gerçek Kripto Para Mı?

0 12

İnternet sitelerinde yer alan ve mizah içeren içeriklerin bulunduğu kategori, memes olarak isimlendiriliyor. Buradan hareketle geliştirilen kripto paralar ise genel olarak meme coin olarak adlandırılıyor. Peki, meme coin nedir? Ne işe yarar?

Meme Coin Nedir?

Kripto varlıkların neredeyse tamamının kendi içinde bir amacı bulunuyor. Her ne kadar bunlar sadece para birimi olarak görülse de, arkalarında bir proje yer alıyor ve projeye bağlı olarak işlevlerin yer aldığı bir ekosistem geliştiriliyor. Örneğin, aracısız token takası, gizliliğin sağlandığı para transferi bunlardan bazıları. Ancak meme coinlere bakıldığında, bu tür özellikleri ve işlevleri olmadığı görülüyor.

Meme coin, kullanım alanı son derece sınırlı olan para birimleridir. Öyle ki; bazıları sadece kripto para borsalarında listelendiğinde alım satım yapılma işlevine sahip. Bu durum nedeniyle ilgili para birimlerinin değerinin olup olmadığı sürekli tartışılıyor. Bazı uzmanlar bunların altının boş olduğunu ve uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Genel bakış olumsuz olsa da, ilgili coinler sürekli olan sosyal ağlar üzerinden destekleniyor. Örneğin; Dogecoin ile ilgili sürekli tweetler atılıyor ve değerinin artacağı iddia ediliyor. İşte bu tür girişimler, ilgili para birimlerinin kısa sürede çok fazla değer kazanmasına neden olabiliyor. Buna bağlı olarak kullanıcıların ilgisi her zaman taze kalıyor ve bu artış pay almak için ilgili coinlere yatırımlar yapılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama