Marjin İşlemler Nedir? Riskli Midir?

0 15

Forex piyasalarından aşına olunan marjin işlemleri kripto para borsalarında da yapmak mümkündür. Peki, marjin işlemler nedir? Özelliği ve riskleri nelerdir?

Marjin İşlemler Nedir?

Marjin işlemler; vadeli işlem, spot marjin ve swap gibi farklı türden ticaret işlemlerinin tamamını içine alan bir kavramdır. Aynı zamanda kaldıraçlı işlemler olarak da bilinir. Kripto varlıklara ilişkin piyasalarda teknik açıdan bu işlemlere bakıldığında, bir dayanak varlığın piyasalardaki fiyat değişimine bağlı olarak yapıldığı görülür. Daha açık bir ifade ile yatırımcılar, buradaki işlemler için diğer kullanıcılardan adeta borç alır ve işlemlerini bununla gerçekleştirir.

Marjin işlemlerin kendi içinde iki yönü var. Burada kullanıcıların bir kısmı borç verirken, diğer kısmı ile borç alan taraftır. Borç verenler, piyasa için gerekli olan likiditeyi sağlar ve bu sayede kendilerine pasif gelir elde etme imkanı yakalar. Borç alanlar ise bu sayede istedikleri büyüklükte yatırım yapmak imkanı yakalar.

Marjin işlemler ya da bilinen diğer ismiyle kaldıraçlı işlemler, kullanıcıların kısa sürede ciddi kar etmesine imkan verir. Bu yönü ile oldukça avantajlı olarak görülebilir, ancak benzer şekilde kısa sürede ciddi zararlar edilmesine de neden olabilir. Hatta kullanıcıların bütün paralarını kaybetmeleri gibi bir olasılık dahi var.

Genel hatları ile bahsedilen bu işlemlere ihtiyatlı yaklaşılması önemlidir. Aksi durumda finansal açıdan çok büyük ve telafi edilmesi imkansız sorunlar ortaya çıkabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama