Litecoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Litecoin, Litecoin Nedir, Litecoin Geleceği, Litecoin Grafik, Litecoin Yorum, LTC, LTC Nedir, LTC Grafik, LTC Yorum

0 15

Kripto para dünyasındaki ilk para biriminin Bitcoin olduğunu hemen herkes bilir. Ancak Bitcoin’in 2008 yılında geliştirilmesinin ardından farklı coinler de geliştirildi. Litecoin, bunlar arasında en dikkat çekici seçeneklerden birisiydi. Peki, Litecoin nedir?

Bitcoin geliştirildikten bir süre sonra sahip olduğu teknoloji ve neler yapabildiği daha yakından öğrenilmeye başlandı. Daha açık bir ifade ile eksikleri fark edildi ve bunların kapatılmasına yönelik adımlar atılarak farklı kripto para birimleri geliştirildi. Litecoin, tam olarak bu şekilde ortaya çıkan bir coin.

Litecoin Nedir?

Litecoin; Charlie Lee tarafından geliştirilen bir kripto para birimidir. Bununla birlikte Bitcoin fork’udur. Bitcoin ağının başlatılmasından yaklaşık 2 yıl sonra, 2011 yılında başlatılmıştır. Sahip olduğu özellikler nedeniyle geleceği çok parlak olan bir kripto para birimi olarak görülüyordu. Hatta Bitcoin’den bile iyi olduğu ve ona rakip olacağı konuşuldu. Ancak durum tam olarak böyle olmadı.

Litecoin, BTC’ye göre 4 kat daha hızlı. Bu durum, en dikkat çekici özelliğidir. Geliştiricisi tarafından yapılan ilk açıklamalarda, Litecoin’in Bitcoin’in Lite versiyonu olduğu ifade edilmiştir. Ancak daha sonraki süreçte geliştirilen diğer para birimlerinin arasında adeta kaynamış ve istenen etkiyi hiçbir zaman yapamamıştır.

Bu konuyla ilgili sorulan LTC nedir sorusunun cevabı, kripto dünyasının temel prensipleri ile ilgilidir. Litecoin, aslında bir ağdır, LTC ise bu ağda kullanılan tokendır. Ancak kullanımda ikisi genellikle aynı anlama gelecek şekilde kullanılır ve ağ kısmı geri plana atılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama