KYC Nedir? Kara Para Aklama ile Mücadele

0 13

Kara para aklama, yasal olmayan yollarla kazanılan paranın sisteme sokulması ve yasal hale getirilmesidir. Bunun için farklı para transferleri ve alım satım gibi işlemler yapılır. Bankacılık sisteminin yakından takip edilmesi, kripto paraların ise takibinin zor olması nedeniyle kara para aklama bu alanda daha yoğun olarak görülmeye başlamıştır. Bunun üzerine KYC uygulamaları geliştirilmiştir. Yazımızın devamında KYC nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

KYC Nedir?

Bilindiği gibi kripto paralar, büyük oranda blockchain veya benzeri bir merkeziyetsiz ağı kullanılıyor. İlgili ağlar nedeniyle kripto paraların merkezi otoriteler tarafından izlenmesi veya takip edilmesi oldukça zor. Zaten bu durum, kripto dünyasının kara para aklama için elverişli hale gelmesine neden olmuştur.

Bu alandaki kara para aklamasının önüne geçilmesi için KYC olarak bilinen sistem geliştirilmiştir. İlgili sistem, borsalara yöneliktir. Kullanıcılar, alım satımları borsalar üzerinden yaptıklarından dolayı KYC sisteminin bu alana yönelik olması, oldukça normal ve olağandır.

KYC; kullanıcıların borsalara üye olurken adlarını, soyadlarını ve diğer bilgilerini vermesini içeren bir protokol. Aynı zamanda kimlik veya pasaport fotoğrafı ile verilen bilgilerin doğrulanması, hatta video çekimi gibi süreçleri de içerebiliyor. Burada temel hedef, kişinin kimliğinin doğrulanmasıdır.

KYC doğrulaması, günümüzde bütün borsalarda uygulanıyor. Buralarda işlem yapabilmek için mutlak surette kimliğinizi doğrulamanız ve daha sonra işlemleri yapmaya başlamanız gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama