Kaygı Bozukluğu Nedir, Nasıl Geçer?

Kaygı Bozukluğu hakkında tüm bilgiler.

0 227

Stres kaygı bozukluğuna neden olabilmektedir. Kaygı bozukluğu anksiyete olarak bilinmektedir. Hayat koşturmacası içerisinde her insanın çeşitli endişeleri bulunur. Ancak endişelenmek sık sık ve yoğun bir şekilde devam ediyorsa bu durumda kişilerin yaşamları olumsuz olarak etkilenmektedir. Kaygı bozukluğu yaşam kalitesini doğrundan etkiler.

Kaygı bozuklukları çeşitli durumlara göre gelişebilir. Yakınlarını kaybetme korkusu, ölüm korkusu gibi çeşitli korkular yoğun bir şekilde baş gösterebilir. Bu kaygılar günlük yaşantınızı etkileyecek düzeylere ulaşmış ise normal değildir. Kişiler kontrol etmekte zorlandıkları kaygılar yaşıyorlarsa bu durumda yardım almaları gerekmektedir.

Kaygı Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Kaygı bozukluğu tedavisi genel olarak antidepresan ilaçları ile gerçekleştirilmektedir. Tedavilerde kişiler stresle baş edebilmeleri için terapi yöntemleri ile düşünce şekilleri değiştirilmelidir. Uygun olmayan savunma mekanizmaları terapiler ile birlikte düzenlenebilmektedir.

İlaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri ile kişiler tedavi edilir. Bilişsel davranışsal terapiler yardımı ile hedef odaklı bir şekilde tedavi yöntemleri uygulanabilir. Temel şikayetlerin altında yatan durumlar araştırılır ve teker teker üzerlerine gidilerek tedavi edilir. Endişelerin kaynakları ortaya çıkarılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama