Dizüstü Bilgisayarlarda Gürültü Nasıl Azaltılır?

Bilgisayar Fan Sesi Azaltma Yöntemleri

0 361

Dizüstü bilgisayar kullanımlarında fan gürültüsü kimi zamanlar çok yoğun olabilmekte ve kullanan kişileri rahatsız edebilmekte. Bu durumlarda fan gürültüsünü azaltmaya yönelik işlemler yapılmak istenmektedir.

Bilgisayar fanlarında yüksek performans göstermeleri gereken durumlarda gürültü oluşabilmektedir. Fanları normalden daha fazla ses çıkarmaya başlar. Ancak herhangi bir normal işlemde dahi fan sesleri olması gerekenden yüksekse bu durumda azaltmak için birkaç yöntem uygulanabilir.

Bilgisayar Fan Sesi Azaltma Yöntemleri

Dizüstü bilgisayar gürültü azaltma yöntemleri basittir. İlk olarak bilgisayarınızın fan kısımlarını kapatmadan işlem yapmaktır. Bilgisayarlar için özel olarak üretilen standlar kullanılabilir. Bunlar sayesinde bilgisayarı hem kullanmak çok daha kolay olur hem de fanlar kapanmadığı için rahatça hava akışı sağlanır.

Dizüstü bilgisayarlar için üretilmiş olan pedler bulunmaktadır. Soğutma pedlerini bilgisayarın alt bölgesine yapıştırarak hava dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Sıcaklığın düşmesi fan seslerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntemlerin yanında bilgisayarı detaylı olarak temizlemek ve arka planda çalışmakta olan gereksiz programları azaltmak da fan seslerinin giderilmesine yardımcıdır. Bu basit ancak etkili yöntemlerle birlikte fan seslerinden kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama