Defi Nedir? Bilinmesi Gereken Detaylar

0 21

Defi nedir, son günlerde cevabı en fazla merak edilen sorulardan birisi haline geldi. Geleneksel finans sisteminden tamamen farklı şekilde işleyen uygulamaların olduğu bu sistem ile ilgili bilinmesi gereken detayları derledik.

Defi; merkezsiz finans olarak ifade edilebilir. Bu kavram, kripto paraların arkasında olan blockchain ve eşler arası ağ teknolojisine dayanıyor. Daha açık bir ifade ile Defi uygulamaları, Ethereum ağı üzerinde çalışıyor ve bunu da herhangi bir merkeze bağlı olmadan yapıyor. Kendi içinde farklı türleri olan bu uygulamalar, kullanıcılara merkezsiz bir finansal ekosistem sağlıyor.

Merkezsiz finansal sistemi anlamak için geleneksel sisteme bakılması faydalı olacaktır. Geleneksel sistemde merkezi bir otorite bulunuyor ve gerekli görülen hallerde sisteme müdahale ediliyor. Bu müdahale bazen para arzının kısılması, bazen para basılması, bazen de daha farklı işlemlerle yapılabiliyor. İşte merkezsiz finansal sistemde böyle müdahaleler yapılamıyor.

Defi Uygulamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Defi uygulamaları, 2008 yılında yaşanan küresel krizden sonra oluşan güvensizlik sonucunda geliştirildi. Hatırlanacağı üzere o dönemde bazı bankalar batmış ve yatırımcılar çok zor durumda kalmıştı. Merkez bankalarının para basarak krize müdahale etmesi ve diğer hususlar, güvensizlik ortamının oluşmasının bazı nedenleridir.

Yaşanan küresel kriz ile birlikte devletlerin para birimlerine olan güven azaldı. Benzer şekilde sistem de güvenilmez olarak kabul edildi. Bu aşamadan sonra Bitcoin ile başlayan kripto paralar piyasaya yayıldı. Sonrasında ise Ethereum ağının mükemmelliğine dayalı olarak Defi uygulamaları geliştirildi.

Defi uygulamaları, Ethereum ağı üzerinde çalışıyor ve merkezsiz bir yapı ile dikkat çekiyor. Kullanıcılar işlemlerini güvenli, hızlı ve düşük maliyetli olarak yapma imkanı yakalıyor. Henüz yeni olan bu uygulamalardaki ETH miktarı artık milyonlarla ifade ediliyor. Geleceğin finansal sisteminin Defi uygulamaları olacağına inanan uzman sayısı giderek artıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama