Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda ateş hakkında tüm bilgiler.

0 345

Bebeklerde ve çocuklarda yüksek ateş ebeveynlerin en çok panikledikleri durumlardan biridir. Çocuklarda ateş düşürme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri anında uygulayarak hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Hem bebeklerde hem de çocuklarda ateş sınırı bulunur.

Normal ve sağlıklı bir insanın ateş 36-37.5 aralığındadır. 37.5’ten sonrası yüksek ateş olarak bilinmektedir. Bu durum bebeklerde de bu şekildedir.

Çocuklarda Ateş Düşürme Yöntemleri

Çocuklarda ateş oluşması çeşitli durumlara bağlıdır. Genel nedeni enfeksiyonlardır. Bazen aşılar ve bakteriler de çocuklarda ateş çıkmasına neden olabilir. Ateş düşürme yöntemlerinin başında soğuk uygulamalar gelir. Ortam ısısı yüksekse eğer düşürülmesi gerekmektedir. Ateş düşürücü ilaçlar bir hekime danışılmadan çocuklara verilmemelidir. Bazen ılık bir duş ateşin düşmesi için yeterli olmaktadır.

Evde ateş düşürme yöntemlerini ateş çok yüksek değilse uygulayabilirsiniz. Ancak ateş 39 derece ve üzerinde gösteriyorsa derhal hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Zaman kaybetmeden hekime başvurulması çok önemlidir.

Ateş bazı zamanlarda 2-3 gün sürebilmektedir. Bu durumda da hastaneye gitmek gerekmektedir. Enfeksiyon durumlarında ateş 3 gün boyunca sürer ve üçüncü günün sonunda giderek azalmaya başlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama